Első pillantásra találomra egymás mellé halmozott kacatok, valójában talált tárgyak jól átgondolt kompozícióival elmesélt izgalmas történetek. Vörös Miklós fotói február 28-ig láthatók a Faur Zsófi Galériában.
Egy megrepedt, munkavédelmi sisak, fél pár kesztyű, mérőszalag, egy szebb napokat is látott rádiósmagnó, meztelen nős kártya, feles üveg és cigarettás doboz. És mindez egy festékfoltos hullámpapíron. A kép címe: Üzemi baleset. Ebből a képből is - mint a kiállítás összes többi darabjából ? hihetetlen erő sugárzik. Szinte látjuk magunk előtt a sisak gazdáját, amint felhajtja a napindító tömény boldogságot, majd hanyagul rágyújt. Látjuk őt az állványon dolgozni, megbotlani, majd a mélybe zuhanni, és halljuk a rádiós kívánságműsort elnyomó csattanást is.
Vörös Miklós képzőművész 13 csendélete 13 történetet mesél el. Pontosabban csak támpontokat, kapaszkodókat ad magányos, elhagyott tárgyak formájában képzeletünknek, a sztorikat nekünk kell kikerekítenünk. Pontosan ezért érdekesek ezek a képek. Hiszen egy csendélet általában magát adja, nem akar önmagán túlmutatni, főleg nem egy történet esszenciája lenni.
Öngól, Az utolsó SMS, Iroda, Randi. A képek éppolyan izgalmasak, mint a művészeti projekt születésének körülményei: "A koncepció magját az adta, hogy a lakásom környékén sorra találkoztam érdekes, elhagyott vagy kitett tárgyakkal. Első lépésként az egyik ilyen tárgyat hazavittem, nézegettem, és elképzeltem köré egy történetet. Később úgy szelektáltam a megtalált tárgyakat, hogy azok valahogy folytatni tudják ezt a vélt cselekményt. Mikor aztán összeállt egy történetnyi tárgycsoport, megkomponáltam, és megörökítettem őket." - emlékszik a művész a kezdetekre.
Az online térben a színfalak mögé is benézhetünk, és a megtalálásuk helyszínén fedezhetjük fel a tárgyakat: instagram.com/talalttargyak
Műkedvelő tippünk: a képekkel érdemes először a cím elolvasása nélkül ismerkednünk, majd elolvasni a címet, végül a kép mellett kifüggesztett történetet is. A Metropol Egyetem írásművészet szakos hallgatói, ugyanis felosztották egymás között a képeket, és mindegyikhez megírták saját történetüket.