- A kiállítás felkerült az Érdekel listádra! [bezár]
Folytasd a böngészést és a jelölgetés,
vagy a menü alatti panelre kattintva
küldd el a listát magadnak/ismerőseidnek.
Debrecen, Modem Modern és Kortárs Képzőművészeti Központ, 2016.12.08. - 2017.02.26.
Sajó István, a hazai modern építészet egyik úttörője munkásságát bemutató kiállítás nyílik december 8-án 17 órakor a MODEM-ben, ahol a hagyományos dokumentumok és fotók mellett interaktív, digitális elemekkel is találkozhat a közönség. A tárlat egyik érdekessége Sajó dolgozószobája, amit az általa tervezett art deco bútorokkal és tárgyakkal rendezünk be.
A kiállítás kurátora: Szoboszlai Lilla és Térey János.
A megnyitón köszöntőt mond: Angi János, a Déri Múzeum igazgatója; a kiállítást megnyitja: Ferkai András építészettörténész, a MOME Design és Művészettörténet Tanszékének vezetője; közreműködik: Törőcsik Franciska színművész, Sajó István dédunokája és Térey János költő.
Sajó István
Debrecenben született a millennium évében, asszimiláns zsidó polgárcsaládban. Bár Amerikában nagy karriert futott be, honvágyával küzdve mégis hazajött az alföldre, és a többnyire földszintes cívisutcák népi klasszicista polgárházai között megépítette izgalmas, tágas, korszerű art deco épületeit. Ízig-vérig debreceni volt. A középületeket ingyen tervezte, a magánvillák terveiből –, amelyek közül több is megmaradt a Simonyi úton – tartotta fenn családját. Felnőttként áttért az evangélikus hitre, mégis koncentrációs táborba vitték, ahonnan csodával határos módon, az egész család visszatért. A háború után a bombatámadást ért református nagytemplom rekonstrukcióját vezette, de ő tervezte a pályaudvar különleges szerkezetű betonhéját is. Nem csak kalandos élete, de halála is szép volt: az általa tervezett stadionban halt meg. Bevett szokás szerint sohasem kezdődött mérkőzés, amíg el nem foglalta helyét a tribünön. Aznap, 1961. március 11-én ugyancsak egy futballmeccs nézőjeként volt jelen, amikor utoljára dobbant a szíve. A tervező emlékének a következő találkozón néma fölállással adóztak a jelenlévők.
Modem Modern és Kortárs Képzőművészeti Központ
Debrecen, Baltazár Dezső tér 1.
Akkor nyomj egy lájkot!