Somogyi Győző, a Nemzet Művészének százhuszonhét festményéből, Párkányi Raab Péter hatvanhat fotografikájából, tér-, fény- és illatinstallációból és Tóth Norbert kurátori koncepciójából felépülő kortárs kiállítás nyílik Székesfehérváron, a Szent István Király Múzeum Csók István Képtárában.
A hazánkban egyedülálló kiállítás 2017. január 23-tól április 30-ig látogatható.
A Döntés című kiállítás arra az erkölcsi és morális döntésre készteti, értékválasztásra sarkallja a látogatót, melyre minden egyénnek, közösségnek, nemzetnek előbb vagy utóbb választ kell adnia. Dönteni a szépség, jóság, igazság, szentség vagy a megalkuvásokba kényszerítő vétkek és bűnök kísértése között. A kettő között a halogatások, kifogások és magyarázkodások világa létezik, csak innen kilépve lehet dönteni és a jövőt építők, vagy az azt lebontók oldalára állni. A kiállítás úgy keres megoldást az európai kultúra megőrzésére és megélésére, hogy évezredes nemzeti válaszokból építkezve hozza döntéshelyzetbe a látogató egyéneket, közösségeket.
A kiállítás egy utazás a fenevad szorítása és a hősök dicsősége között az áhított világ felé, valamint a választás és a döntés helye annak a csodának a létrejöttéhez, melyet minden ember, közösség és ezáltal minden nemzet magában hordoz, hogy összekösse az eget és a földet, a természetet és a Teremtőt.
A kiállítás két tematikus egységből áll: a Csók István Képtár földszinti előcsarnokában Somogyi Győző korábbi, Székesfehérvárhoz kapcsolódó alkotásaiból válogat a tárlat, a képtár emeleti részén pedig maga A Döntés című kiállítás látható. Itt az előtérből egy fényzsilipen át egy fekete, félhomályos térbe érkezik a tárlatlátogató, a térben pedig 66 fotógrafikán a fenevad jelenik meg, hatvanhat félhomályban rejtőzködő álarc, melynek szorításában létezik a profán világ. A terem közepén álló fehér kápolna külső falain egy száz festményből álló galériában sorakoznak a hősök, a nemzet lelkiismeretének őrzői, akik életüket és vérüket adták a haza dicsőségéért; a kápolna fényárban úszó belsejében, a szakrális térben pedig az Árpád-ház szentjeinek közel harminc világító táblája várja a látogatókat. A képi megjelenítést innovatív fény- és illathatások erősítik.
A komplex kiállítás több külhoni magyar oktatási és művészeti közösséggel együttműködésben valósul meg. A közreműködő partnerek kiemelt szerepet kaptak a kiállítás előkészítésében, szervezésében, illetve a kiállítás ideje alatt zajló előadások megvalósításában. Mindemellett a tárlat szervezői az egységes nemzetben való gondolkodást és cselekvést, továbbá a korosztályok közötti párbeszéd aktív elősegítését kívánják erősíteni. A közös munka eredményei a kiállítás honlapján, közösségi oldalán keresztül hozzáférhetőek és megoszthatóak lesznek.