Siri Ellen Sletner nagykövetasszony megnyitó beszédéből megtudtuk, hogy a Budapest Galériában látható Konstrukció és Pradigma kiállítás valójában két kiállítás együttes installációja.
A norvég kortárs képzőművészet kiemelkedő, elismert művészei és ígéretes, fiatal tehetségek munkái mutatják be, hogy mennyire közel állnak a norvégok a természethez és mennyire tisztelik azt.
Még ha a designban és a kifejezésmódban rendkívül nagy eltérések vannak, a közös vonás egyértelműen felismerhető: a norvég művészek mindannyian tisztelik az anyagot és kiváló készséggel örökítik át a különböző technikákat.
Az utazó kiállítás célja, hogy világszerte megismertesse Norvégia kortárs művészetét és felhívja a figyelmet a norvég iparművészeti és kézműves termékek kínálatára.
Zsigmond Attilától, a Budapes Galéria igazgatójától - aki hosszasan idézte a kurátor szavait - megtudhattuk, hogy a kurátor olyan művészeket választott, akik eltérő módokon közelítik meg a konstrukció elvét, elsősorban fa és textil vonatkozásában. A közös bennük az, hogy sajátos vizuális kifejezésmódjuk számára egyedi formai és strukturális alapot hoztak létre.
A galéria egyik részében látható kiállítás, amely a Konstrukció nevet viseli egyúttal a kurátori koncepció alapja is. A Konstrukciót 2008-ban mutatták be először Norvégia északi részén és azóta beutazta az egész világot.
A kiállítás ezen részén szereplő művészek a konstrukció elvét különböző, saját egyéni kifejezésmódjukon közelítik meg. A kiállítók mindannyian az iparművészet hagyományaira építenek, de amíg néhányuknál erős tradicionális hatás érvényesül, addig mások sokkal experimentálisabbak.
A galéria másik részében a Paradigma című kiállítás tekinthető meg, amely 18 norvég művész üveg, kerámia és fém alkotásait mutatja be. Először tavaly láthatta a közönség Horvátországban, s az idei magyarországi bemutatást követően több európai galériában is bemutatásra kerül.
A kiállító művészek az anyagok és technikák ismeretét ugyanúgy alkalmazzák, mint a tartalmat és a jelentést. Más szóval, továbbviszik a technikai fejlesztés azon hagyományát, amely az új létrehozására és a kísérletezésre helyezi a hangsúlyt.
A Paradigma koncepció egy probléma megoldásának ideáját járja körül, egy megoldás, amelyet hasonló problémák megoldásának modelljeként fogadnak el, és következetesen normatívának tekintenek. A sorozat darabjai meg kívánják őrizni szobor jellegüket, miközben ezt ötvözik a funkcionalitás és a hasznosság aspektusával.