Nemcsak a hűsítő hullámok miatt érdemes a Balaton-parti városba időzni, de a Vaszary Villa legújabb, Amrita Sher-Gil és Magyarország című rendkívül különleges kiállítása miatt is, melynek tematikája a száz éve született festőnő és hazánk kapcsolatára épül. A szeptember elsejéig látogatható négy szekcióból álló tárlat első részében a művésznő családját, gyermekkorát, és művészi kiteljesedését ismerhetjük meg be Amrita nagybátyjának, Baktay Ervin hagyatékából származó fotográfiák tükrében. Megelevenedik a budapesti, dunaharaszti, zebegényi évek idillje, a pezsgő párizsi École des Beaux-Arts-ban töltött tanulóévek, valamint az ünnepelt festőművész indiai időszaka is.
Az Iparművészeti Múzeum Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Gyűjteményének pazar miniatúra-, ékszer- és szárigyűjteménye mellett, több indiai közgyűjteményből és számos hazai magángyűjteményből érkezett alkotás révén bontakozik ki tragikusan rövid alkotói periódusa, mely India legelismertebb művészei közé emelte. Ő volt a legfiatalabb és egyben az első ázsiai festő, aki 1933-ban elnyerte Párizsi Szalon (Grand Salon Paris) Aranyérmét.
Rövid és hihetetlen intenzív pályafutása, erőteljes nemi kisugárzása és aktív társadalmi szerepvállalása miatt India magyar Frida Kahlo-jának is emlegetett alkotó nem mindennapi szülők gyermeke. Személyiségének hullámzó és színes voltát (melyet festményein is nyomon követhetünk) tőlük örökölte. Édesanyja, Gottesmann Marie-Antoinette operaénekesi karrierje után Bamba Sutherland hercegnő kísérőjeként találkozott későbbi férjével, Umrao Singh Sher-Gil Majithia pandzsabi arisztokrata fotográfussal, akitől két gyermeke született. Amrita 1938-ban hozzáment unokatestvéréhez Egan Viktorhoz, akivel Indiába költöztek és a kalkuttai iskolához kapcsolódva alkotta meg mára világhírűvé vált festményeit. Számos (női és férfi) szeretője mellett hű maradt férjéhez, akit legjobb barátjának tartott. 1941-ben, néhány nappal a Lahore-ban megrendezett első nagyszabású kiállítása megnyitója előtt hirtelen rosszul lett és elhunyt.
Videó/Fotók - Forrás: Amrita Sher-Gil -- Tablókiállítás a Magyar Nemzeti Múzeum kerítésén | Magyar Művészeti Akadémia, YouTube