Bex, teljes nevén Bihari Beatrix-Renáta különös hatású grafikái nagy népszerűségnek örvendenek a közösségi portálokon, például a Facebook-on.
Örömmel töltött el Bex meghívása és izgatottan vártam, hogy végre fizikai valójában is megcsodálhatom a művészetét.
Tudtam, hogy Bex nagyon termékeny hiszen az interneten is gyakran frissíti repertoárját. Mégis meglepett amikor beléptem a Montázs Galériába. A kétszintes galéria falát több sorban töltötte meg tavalyi és idei képeivel.
A kiállítás hatalmas érdeklődést váltott ki, a helyszín már 6 előtt megtelt közönséggel. Ugyan a hivatalos megnyitás váratott magára, már a várakozás is eseményteli volt. Bex (és a szervezők) kreativitása nem csak a művészetben mutatkozott meg, hanem a vendéglátásban is.
A mese finom teákon és kávékon (a ház nevezetességei), pezsgőn és a kiváló hangulaton kívül interaktív tombola is várt ránk. A hagyományoktól eltérően a tombolának nem csak egy kisorsolt díja volt, hanem minden példányával együtt járt egy azonnali ajándék is: egy Bex-könyvjelző.
Nade mitől volt interaktív a tombola?
A tombola boríték a sorszámon kívül egy puzzle részletet is rejtett, amely kis részletekből a jelenlevők egy hatalmas Bex grafikát kellett kirakjanak. Nos ez egy olyan grafika esetében, amit tényleg csak bátor fekete vonások alkotnak – valljuk be őszintén nem is olyan egyszerű. Mindenesetre a részvevők ezzel töviről hegyire megismerték az Elengedés című képet.
A kirakós sikeres elhelyezést egy újabb meglepetéssel, egy Bex-matricával jutalmazták.
A kiállítást végül Futár Iván nyitotta meg a szokásos szakmai elemzés és értékelés helyett egy nem mindennapi beszéddel. Néhol humoros művészviccekkel - néhol érzékeny helyzet és korelemzéssel tűzdelt Bexnyitó egy Futár -féle rap előadással végződött. A Indigó Pista+Fluor Filigran: Pontpontpont művének Bexesítésével.
Bex képeit szemlélve tényleg nem lankadhat a figyelem. Az a látszatvilág, ami köré csoportosította jelenlegi kiállításának anyagát – valójában nem is annyira illúzió. Ha nem csupán nézzük, akkor látjuk hogy nagyon pontosan körvonalaz tényeket, eseményeket. Ahogy Futár Iván fogalmazott „Egy kép mondandója lehet kemény, bántó – azaz célzatos....Csak az a hátulütője az ilyen képeknek, hogy ha jók, akkor visszaüthetnek, mert a mondanivaló az kilóg a keretből. Persze, ha nem veszem magamra, nem sértŐdöm meg, akkor nincs baj. Nem kell mindent megérteni.”
Hogy ki mit ért meg - vagy mit akar megérteni ezekből a képekből, az mindenkinek a maga dolga. De tényleg az! A kiállítás március 25-ig látható. Ha még nem láttad, vagy ha láttad de szívesen felidéznéd alább találsz egy kis ízelítő belőle.
Perszze ne feledkezzünk meg a tombola eredményéről sem. Bex nagylelkűen saját Carpe diem című grafikáját ajánlotta fel, amit a 46-os sorszámmal Hangyási Ildikó nyert meg és vitt haza boldogan.